Jedna sasvim posebna priča o vinima krije se u jednom malenom mjestu blizu Umaga zvonom Kmeti, a veže se uz obitelj Paulić i već poznati brend Vina Fiore.
U prekrasnoj sali za degustaciju dočekao nas je Andrea Paulić, voditelj obiteljskog obrta za poljoprivrednu djelatnost Fiore, odnosno glavni i odgovorni za kvalitetu vina koja će iznenaditi vaše nepce ukoliko se kao i mi zaputite u Kmete koje krase mir i pogled na osebujnu prirodu.
Andrea je svojom inicijativom prenamijenio očevu djelatnost prodaje grožđa u proizvodnju vina koje u samo deset godina postojanja krase mnoge nagrade zahvaljujući sortnoj Malvaziji. Uz Malvaziju, Andrea u svom velikom podrumu nudi i druge vrste vina koje zaista vrijedi kušati.
VINA FIORE
– Vina Fiore dobila su ime po mom ocu koji se zove Fiorenco i kako ga svi zovu Fiore odlučili smo tako nazvati naša vina. Vina Fiore nastali su kao obiteljsko poduzeće što je započeo moj otac koji je godinama prodavao samo grožđe. Nikad nije imao ambiciju progurati se proizvodnju vina. Ta se ambicija postepeno u meni razvijala. Upisao sam srednju poljoprivrednu u Poreču te kasnije studij u Udinama i tako smo paralelno s mojim obrazovanjem počeli raditi i na proizvodnji vina. U Udinama završio sam studij vinogradarstva i enologije. Tamo sam usvojio mnoštvo teorije koje je dobro znati u ovom poslu, no što se tiče praktičnog dijela smatram da ovdje ipak imamo bolju izobrazbu. Kad prelaziš u nešto što počinje biti profesionalno, moraš puno se mnogo žrtvovati. Treba se napraviti velike investicija kako bi se podiglo poduzeće i podigao prostor u kojem će se odvijati proizvodnja kao što je naš podrum. Tu su i mnogobrojni koncepti poslovanja koje moraš usvojiti, ali sve se može ako se to želi. Mora se dobro pratiti tržišta i same potrebe tog istog tržišta kako bi se usmjerila proizvodnja. No neki način si primoran pratiti tržište, stilovi koje se danas provode kod nas.
POZNATI PO SORTNOJ MALVAZIJI
– 80% naše proizvodnje je u biti malvazija koju i prema terenu imamo u najvećem postotku proizvodnje. Uz Malvaziju, imamo Teran, Cabernet Franc, Cabernet Sauvignon, Refosco, Merlot i samo malo Lambrusco. Od vina imamo mladu Malvaziju, pjenušac od Malvazije, pjenušac Rose, te Teran i Cabernet Franc. Gledamo da po svim vinima budemo prepoznatljivi na tržištu, ali Malvazija je svakako naš as u rukavu. Sve svakako ovisi o godišnjoj berbi, ali malvazija u našem području najbolje uspijeva jer živimo upravo u zoni Malvazije. Malvazija je loza koji se može smatrati povijesnim budući da pripada staroj tradiciji proizvodnje vina. Zna se kako su ju već stari Grci i Rimljani proizvodili u njihovo doba te su ju prodavali Mlečanima te se postepeno rasprostranila njena proizvodnja. To je jedna od najpoznatijih loza Mediterana. Malvazija ima velik broj sorti od koji je među najpoznatijim upravo istarska Malvazija. Nekoć su Mlečani sva dobra vina nazivali Malvazijom iz razloga jer su bili očarani Malvazijom. Gledam proizvoditi sortnu Malvaziju kojom se poštuje upravo ta sorta vinove loze tako da se suštini upravo osjeti pravi okus malvazije, ne želim pretjerati u fermentaciji i potaknuti nekakve dodatne mirise koji nisu shodni malvaziji. Želim uvijek proizvesti vino koje je samo po sebi prirodno. Jedan dio berbe ide direktno u prešu što je dosta brz proces pri kojem se u prešanju odmah dobije sok samog grožđa. Drugi dio se obrađuje laganom maceracijom koja traje jednu noć kako bi se postigao veći volumen i postojanost kvalitete, te se mijenja malo i tipologija vina. S direktnom prešom dobivam više aroma, dok maceracijom postižem bolju strukturu vina.
ODRŽAVANJE KVALITETE
– Vinove loze postavljene su nam blizu Segeta kod Umaga gdje prevladava crvena zemlja, specifična upravo za umaško područje. To je rodna zemlja koja je lako obradiva te isto tako daje dobre rezultate. Zahvaljujući području, vina imaju svoj poseban miris što nam daje posebno zadovoljstvo. Malvazija je ponovno i u ovom kontekstu specifična dok ostala crna vina obrađujemo sve na isti način. Kod malvazije može primijetiti neku vrstu osjetljivosti, posebice prilikom cvatnje. Zna izgubiti cvijet te i grozdovi znaju biti prazni zbog toga. Jako ovisimo u vanjskim učincima, odnosno o vremenu prilikom rasta loze. Pri obradi, moraš se držati svog stila i ne možeš ga stalno mijenjati. Tu je i kvaliteta vina koju trebamo respektirati jer kada klijenta naučiš na jednu vrstu vina, ne možeš mu dati vino druge kvalitete, odnosno proizvedeno drugačijim stilom. Malvazija je pod ovim aspektom dosta zahvalna jer ne osjeća na njoj taj godišnji učinak, posebice stara loza daje uvijek grožđe vrhunske kvalitete. Kod crnih sorta grožđa, imamo problema jer se znaju zahladiti, gube boju, te nemaju dovoljan alkoholni postotak. Vrijeme nam zna biti veliki neprijatelj prilikom održavanja loza i ne postoji način s kojim ih se može u potpunosti zaštititi. Usprkos svim vremenskim neprilikama, uspijevamo također i dosta proizvesti dosta vina. Imamo svega 30 hektara. Podrum je otvoren već 10 godina u kojima smo se jako razvili. Krenuli smo od čiste nule, a sada se vidi kako smo nešto jako dobro upravo napravili. Imamo velik broj stalnih kupaca, velik broj nagrada kako iz domaćeg tako i iz stranog podneblja. Svaka nagrada za vino meni je potvrda da dobro radimo. Putem International Wine Challenge osvojili smo srebro i broncu za pjenušce i malvaziju. Ove nagrade su mi kao potvrda kako dobro radim i to me potiče da nastavim u tom smjeru razvoja.
OD REZIDBE DO PRODAJE
– Imamo posla tokom cijele godine. Nakon pada lišća i vegetacije, počinjemo s rezidbom koja traje par mjeseci. Nastavljamo s promjenom struktura vinograda i vezanjem loza. Tijekom vegetacije, bavimo se čišćenjem i kontrolom rasta. Ne koristimo herbicide i podložni smo mjeri za uništavanje korova na mehanički način. Velik posao se veže upravo kod sprečavanja rasta korova. Zatim, rijedimo rast loza crnog vina. Radimo takozvanu dvostruku berbu ako bi se smanjilo opterećenje loza količinom grožđa i potaknuo rast onoga što ostaje i time pridobila bolja kvaliteta. Sada imam puno posla oko starih grana vinove loze što želim očuvati i zadržati što duže vremena moguće. Stare loze imaju 35 godina i mnogo su jače naspram drugih kako na vanjske uvjete. To nema neki veliki odraz na kvalitetu vinu, ali meni to puno znači jer upravo s njima imam jednu garanciju dobre berbe i to mi daje veliko zadovoljstvo. Nakon berba, prešanja i proizvodnje vina, imamo stalne prezentacije i prodaje. Godišnje proizvedemo otprilike 70,000 litara, od čega dio prodajemo u bocama, a ostatak prodajemo direktno ugostiteljima. Nema tu što je više ili manje teže. Ovo je način života kojeg sam si odabrao i kojeg živim. Ovdje je jako bitna strast za uzgoj vinove loze i proizvodnju vina. Ne možeš to raditi samo zato što to dobro zvuči. Potrebna je ljubav prema lozama i podrumu, odnosno prema ovom zanatu. Ponekad moraš se vezati uz hrabrost te biti spreman pogriješiti i naučiti nešto iz svojih grešaka. Jednom kad usvojiš znanje i iskustvo, sve postaje puno lakše. U firmi, sa mnom su aktivni moj otac, majka i dva radnika iz Nepala te još jedan naš radnik. Ponekad bi nam trebala koja ruka više, ali uspijevamo sve odraditi. Meni je prodaja uvijek prodaja, neovisno radi li se to o velikim ili malim kupcima. Svi žele jedno te isto, a to je kvaliteta i ja dajem sve od sebe da im tu kvalitetu i pružam sa svojim vinom. Danas je 90% naših kupaca dolazi iz inozemstva, Slovenije, Italije, Austrije i Njemačke. Izvozimo zasad samo u Sloveniju, a ukoliko nam se proizvodnja poveća možda ćemo jednog dana i drugdje. Idemo korak po korak.
DOBRO VINO
– Dobro vino je ono koje prvo pozitivno iznenadi prilikom kušanja te vodi da nastaviš guštirati u njemu. To je ono vino kada se pita koja kapljica više, ono kojeg se nikad ne zasitiš.
DEGUSTACIJE
– Pozivamo sve koji su zainteresirani da nas dođu posjetiti. Imamo prekrasnu salu u kojoj ugošćujemo naše posjetitelje te ih, uz konzumaciju vina i narezaka, uvodimo u našu vinsku priču. Jedino što se prethodno moraju najaviti kako bismo za njih pripremili adekvatan ugođaj.