Submission grappling je dinamičan borilački sport koji se usredotočuje na kontrolu protivnika i prisiljavanje da isti odustane. Za razliku od borilačkih vještina koje se temelje na udarcima, u ovom sportu naglasak je na korištenju poluge, tehnike i strategije za zauzimanje dominantne pozicije te usmjeravanje protivnikovog tijela protiv sebe. Submission grappling nudi raznolik i izazovan put za sportaše koji traže i fizičko i mentalno majstorstvo.

Matija Prpić predani je i vješti trener submission grapplinga, poznat po svojoj tehničkoj stručnosti te ambiciji s kojom ulaže kako u sebe tako i u svoje treninge s neprestanim učenjem. Prpić je svoj sportski profil započeo s jedrenjem, no znatiželja dovela ga je do submission grapplinga kojeg nam je predstavio u nekoliko crtica te dao također savjete na što se treba pripaziti van treninga ukoliko se žele postići dobri rezultati.


SUBMISSION GRAPPLING

– Submission grappling ili No-gi jiu-jitsu je borilačka vještina i natjecateljski sport koji uključuje elemente različitih borilačkih vještina poput hrvanja, juda i brazilske jiu-jitse. Grappling je sastavni segment mješovitih borilačkih vještina, poznatih pod nazivom MMA. Cilj u submission grapplingu je završetak protivnika nekakvom vrstom gušenja i poluge.

AŽURIRAN PRISTUP DIZAJNU TRENINGA

– U kontekstu rekreativne populacije, uz kvalitetan dizajn treninga te prikladan odabir trening partnera, 2-3 puta tjedno, ovom aktivnosti se može baviti svatko tko joj želi dati priliku. Osoba koja dolazi na treninge može očekivati opuštenu atmosferu, stjecanje vještina kroz igru te fizičko i psihičko jačanje. Od mene kao trenera možete očekivati ažuriran pristup dizajnu treninga temeljen na dokazanim nalazima znanstvenika koji istražuju područje stjecanja vještina.

OD JEDRENJA DO GRAPPLINGA

– Kako mi je primarni sport bilo jedrenje, kojim sam se aktivno natjecateljski bavio od 7. do 15. godine, nekakvi počeci trenerskog posla bili su u CSC-u (Clivo Sailing Club) gdje sam radio kao pomoćni trener jedrenja, zatim u Jedriličarskom klubu Horizont Poreč gdje sam na godinu dana, tijekom 4. razreda srednje škole, imao ulogu glavnog trenera. Počeci mog interesa za borilačke sportove općenito bilo je u ranim srednjoškolskim danima kroz YouTube, gdje bi gledao borbe i isječke borbi Mirka Filipovića, drugih MMA boraca te praktičara drugih borilačkih vještina. Moj prvi doticaj sa grapplingom bio je u Puli, u “Vale Tudo Pula” kod Mike Benčića kojeg i ovim putem najljepše pozdravljam. Kasnije, prilikom odlaska u Zagreb s primarnim ciljem studiranja kineziologije, jedan period vremena trenirao sam u American Top Teamu gdje je bio fokus na MMA. Nakon toga, što se tiče borilačkim vještina, posvetio sam najviše pažnje k istraživanju submission grapplinga.

NEPRESTANO UČENJE

– Danas, od sebe zahtijevam neprestano učenje, proučavanje i istraživanje kako bi ponudio najbolju moguću uslugu ljudima koji mi daju svoje povjerenje. Kod rekreativaca mi je najbitnije da uživaju u aktivnosti, da se socijaliziraju te u kontekstu grapplinga da paze na svoje trening partnere. Kod natjecatelja, ovisno o uzrastu i na kojoj su razini sporta, najbitnije mi je da su učestali na treninzima, da istražuju i razmišljaju o svojem sportu u svoje slobodno vrijeme te da na treninzima postavljaju pitanja i daju povratne informacije.

NA ŠTO BI SE TREBALO PRIPAZITI VAN TRENINGA?

– Ovisno o vrsti posla koji osoba radi, uz bavljenje nekoliko puta tjedno nekakvom vrstom tjelesne aktivnosti, preporučio bi da se pripazi na dvije temeljne stavke:

  • Što kvalitetniji san – preporuka je 7-8 sati tokom noći
  • Uravnotežena prehrana – što manje procesuirane hrane. Ovisno o osobi, ali generalne smjernice su 2-3 glavna obroka te 1-2 međuobroka.
SHARE