
Cijepljenje mačaka ključan je dio preventivne zdravstvene skrbi i igra vitalnu ulogu u zaštiti vašeg ljubimca od niza opasnih i potencijalno smrtonosnih bolesti.
Redovito cijepljenje pomaže u izgradnji imuniteta i sprječavanju širenja zaraznih bolesti među mačkama.
Obratili smo se ponovno Veterinarskoj ambulanti Pula gdje nam je doktorica veterinarske medicine Nikolina Nikić objasnila razloge zbog kojeg se trebaju cijepiti mačke te nam ujedno i objasnila proces cijepljenja pozivajući svakako odgovorne vlasnike da cijepe svoje ljubimce.
IMUNOST
– Imunost ili otpornost medicinski je pojam koji označava sposobnost organizma da se odupre i obrani od infekcija ili drugih bolesti. Najčešće se stječe imunoprofilaksom, odnosno cijepljenjem. Ovaj proces pomaže u zaštiti mačaka od ozbiljnih bolesti koje mogu biti opasne po život, ali i po zdravlje drugih životinja. Stoga je cijepljenje jedan od najvažnijih aspekata odgovorne brige o mačkama. Vakcinacija pomaže u prevenciji ozbiljnih bolesti poput mačje panleukopenije, herpesvirusa (FHV-1), calicivirusa (FCV) i leukemije mačaka (FeLV). Neke bolesti, poput panleukopenije, šire se izravnim kontaktom, zbog čega je cijepljenje ključno za smanjenje širenja zaraze u populaciji mačaka.
LEUKEMIJA I IMUNODEFICIJENCIJA
– Leukemija mačaka (FeLV) i imunodeficijencija mačaka (FIV) dvije su zarazne bolesti koje se najčešće prenose ugrizom preko sline ili s gravidne mačke na mačiće. Pojavnost ovih bolesti najveća je kod slobodnoživućih mačaka, kojih je mnogo u našoj okolini. Za cjepivo protiv imunodeficijencije mačaka (FIV) nema dovoljno znanstvenih opravdanja, stoga ono nije dostupno na tržištu. S druge strane, cjepivo protiv leukemije mačaka (FeLV) dostupno je i uvijek se preporučuje vlasnicima u područjima s velikom populacijom slobodnoživućih mačaka, osobito za mačke koje izlaze van. Prije cijepljenja potrebno je mački izvaditi krv i napraviti brzi test na FeLV. Ako je nalaz negativan, mačka se cijepi posebnom vakcinom, koja se ponavlja nakon tri tjedna. U slučaju pozitivnog nalaza, cijepljenje se ne provodi.
PROCES CIJEPLJENJA
– Samo cijepljenje mačaka treba provoditi prema specifičnim protokolima, ovisno o dobi, životnom stilu i zdravstvenom stanju mačke. Mačići su posebno osjetljivi na bolesti jer njihov imunološki sustav još nije u potpunosti razvijen. Prvo cijepljenje mačića provodi se između 8. i 9. tjedna starosti, kada se cijepe protiv osnovnih zaraznih bolesti, poput mačje panleukopenije, calicivirusa i herpesvirusa. Nakon toga, cijepljenje se ponavlja svaka 3–4 tjedna do navršenih 16 tjedana starosti, obično tri puta. Vlasnici često nisu sigurni u točnu dob mačića, no veterinar će pregledom i procjenom dobi odrediti odgovarajući protokol cijepljenja kako bi mačić bio pravilno procijepljen. Kada mačić postane odrasla mačka, potrebno je nastaviti s redovitim cijepljenjem. Protokol cijepljenja za odrasle mačke obuhvaća godišnju revakcinaciju protiv osnovnih zaraznih bolesti i mačje leukemije (FeLV). Ako udomite odraslu mačku nepoznatog cijepnog statusa, svakako posjetite veterinara koji će odrediti ispravan protokol za vašu mačku. Imunoprofilaksa i redovita revakcinacija ključni su za dugoročno zdravlje mačaka. U veterinarskim ambulantama često susrećemo mačje pacijente sa zaraznim bolestima koje su se mogle jednostavno spriječiti pravodobnim cijepljenjem. Stoga, budite odgovorni vlasnici i cijepite svoje mačke! (foto: Mija Antonija Radosavljević)