Istra sa svojom slikovitom obalom i slikovitim ribarskim mjestima nudi jedinstveno okruženje za ljubitelje tunolova.
Tunolov u Istri razvio se u uzbudljiv sport koji privlači sve veći broj turisti iz cijelog svijeta radi njene bogate pomorske tradicije.
Sportski ribolovci dolaze u ove krajeve u potrazi za savršenom ravnotežom vještine i tehnike kako bi nadmudrili ove moćne ribe. Iskustvo tunolova u Istri nije samo ulov već se radi i o doživljajima koji se stvaraju na brodu dok se plovi morem pod raznim vremenskim uvjetima što nam je spomenuo tunolovac Marko Pavlović u zanimljivom razgovoru upravo o tunolovu.
PUTEM TUNOLOVA DO FISHING DESTINACIJE
– Tunolov je u Hrvatskoj počeo biti popularan u zadnjih nekoliko godina i rekao bih da tu ima još puno prostora za napredak. Naime, turisti koji kod nas dolaze mi govore redovito da nisu bili svjesni kako postoji tunolov u Hrvatskoj. To je jedan vid sporta i turizma koji je jako dobar za Hrvatsku, a nije još razvijen onoliko koliko bi mogao biti u našim krajevima. Turisti, posebice Mađari, Austrijanci i Nijemci, jako vole ribolov i u skladu s prirodom i uživati što više upravo u prirodi. Kod tunolova je dodatan plus što je adrenalin veći nego kod bilo kojeg drugog ribolova. O tunolovu se u Hrvatskoj jako malo čuje. Odličan je event Tunalicious Street Food Festival koji se nedavno održao u Poreču gdje se trude dovesti tunolov na neku veću razinu. No, i dalje postoji problem što se Hrvatsku ne promovira kao fishing destinaciju, ali nadam se da će se to promijeniti u bliskoj budućnosti. Ono što treba pohvaliti je da je kontrola za tunolov postala sve bolja, odnosno sve jača, te se krivolov smanjio od perioda kad sam ja počeo baviti time prije 12 godina, i ima još puno tune kod nas. Definitivno ne osjetim razliku u broju tune naspram kad smo mi počeli loviti. Ukoliko se krene uspoređivati sa stanjem prije 50 godina, vjerojatno danas ima manje tune, ali ako pričamo zadnjih desetak godina njena brojčanost se dobro održava.
GOSPODARSKI TUNOLOV
– Gospodarski tunolov vezan je za lov tune onih koji žive od ulova tune. Ima ih samo 11 u cijeloj Hrvatskoj koje imaju kvotu za izlov tune sa udicom. To je ICCAT kvota odnosno međunarodna komisije koja regulira sve oko tunolova. Oni žive u biti od tunolova. Moraju uloviti tunu, dignuti ju na brod te prodati tu tunu kako bi došli do svoje zarade. Onaj koji lovi tunu u te svrhe, mora prvo uloviti i onda ju mora prodati u brzom roku i to smatram da je vrlo težak posao. Love ih od ožujka do prosinca i kvote im budu između 8 i 11 tona godišnje, ovisi od ribara do ribara. Ukoliko netko želi kupiti tu kvotu, mora ju kupiti isključivo od njih. Ministarstvo neće izdati nove kvote za tunu.
SPORTSKI TUNOLOV
– Sportski tunolov je ono što mi radimo. To je lov na tune, ali tune se puštaju nakon što se ulove. Tuna se ne smije dizati na brod. Ona se ne smije ozlijediti. Tuna se dovuče do gore i onda se mora odrezati što bliže udici kako bi tuna mogla kasnije otplivati od broda. Ukoliko je udica ostala na tuni, ona će otpasti samo od sebe nakon 15 ili 20 dana. One brzo otupe i brzo se raspadnu. To su tournament udice koje se koriste na takmičenjima ribolova. Često ih moramo mijenjati, a ako ostanu u ustima tuni, onda će otpasti u kratkom vremenskom periodu. Tuna ne pati od toga. Puno je toga na što treba misliti pri sportskom tunolovu. Treba se prvo dovesti klijentelu do nas kako bi im se predstavila mogućnost tunolova u Hrvatskoj. Jednom kad se napravi booking, onda ima mom tu logističku stranu gdje se sve mora iskoordinirati kako bi se pokušalo povećati šanse za lov. Ono što je teško ljeti je da to mora biti rano u zoru ili kasno uvečer što znači da krećemo s poslom u 3 ujutro, a završavamo u ponoć. To su neki od težih uvjeta s kojima se suočavamo. Na moru postoje vremenski uvjeti na koje ne možemo utjecati. Nekad moramo isploviti kad ima vjetra i valova. Srećom, klijenti koji nam dolaze su svi dobri klijenti. Moramo se u biti stalno prilagođavati lovu. Svake godine se malo treba poboljšavati, pratiti trendove i nove tehnike lova kako bi ostali ostali dobri lovci jer tuna je sve pažljivija i sve teža lovi.
MARKO I TUNOLOV
– Počeo baviti ribolovom skoro pa slučajno. Moj brat je kupio brod za tunolov dok sam ja u to vrijeme studirao nautiku na Pomorskom fakultetu u Rijeci te sam ljeti koristio taj brod za tunolov. Nakon nekoliko godina, počeo sam ploviti i tada sam počeo razmišljati kako bi bilo dobro da se napravi charter te da se napravi posao od tunolova. 2020. godine započeli smo naš biznis s charterom. Dakle, 2013. godine počeo sam s lovom tune, a od 2020. godine s radom na lovu tune s turistima. Danas smatram da mi je najveće postignuće u biti činjenica da i dalje uživam kao prvi dan kada sam počeo loviti tunu što su primijetili i ljudi koji dolaze na brod. Osim kvalitetu broda, klijenti prepoznali su i ugođaj na brodu te se vraćaju i kada nema ulova jer vide da smo dobri, normalni, mislim na cijelu posadu. Svi skupa se trudimo dati ljudima što bolji ugođaj na brodu.