Pseća anksioznost tijekom vatrometa česta je briga vlasnika kućnih ljubimaca, osobito tijekom praznika i posebnih događaja kada glasna buka postaje učestala. Mnogi psi dožive povećanu razinu stresa i straha kada čuju iznenadnu grmljavinu, a posebice kada se pojavi zvuk pucketanja vatrometa. Ova se tjeskoba može manifestirati u različitim ponašanjima, kao što su koračanje, skrivanje, pretjerano lajanje ili čak destruktivne sklonosti. Oštri zvukovi, blještava svjetla i vibracije mogu nadjačati osjetljiva osjetila psa, navodeći ga da potraži utočište u poznatim prostorima ili pokaže znakove panike. Često se piše o ovoj problematici budući da svake godine stvara frustracije psima, njihovim vlasnicima, ali i okolini. Kako bi barem pomogli k smanjenju te problematike, obratili smo se Veterinarskoj ambulanti Pula gdje nam je doktorica veterinarske medicine Nikolina Nikić ljubazno dodijelila nekoliko savjeta.
RAZUMIJEVANJE UZROKA
– Bliži nam se čarobno doba božićnih i novogodišnjih blagdana, ispunjeno radošću i uzbuđenjem, ali i popratnim zvucima petardi i vatrometa. I dok su ti trenuci za nas često veseli i svečani, za naše ljubimce mogu biti izvor straha i tjeskobe. Razumijevanje uzroka i primjena odgovarajućih terapijskih pristupa ključni su za pomoć ljubimcima u ovim situacijama. Mnogi psi osjećaju dubok strah od vatrometa, što je dijelom povezano s njihovim izuzetno osjetljivim sluhom zbog čega je buka vatrometa za njih mnogo intenzivnija nego za ljude. Uz to, nepredvidivi glasni zvukovi i bljeskovi dodatno pojačavaju osjećaj nelagode i čine vatromet posebno zastrašujućim. Simptomi straha kod pasa mogu varirati od blage uznemirenosti do ozbiljnih fizičkih reakcija. Najčešće uključuju drhtanje, skrivanje, pojačano dahtanje, ubrzano disanje, lajanje ili cviljenje, pokušaje bijega, gubitak apetita i slične znakove nelagode.
STVARANJE SIGURNOG OKRUŽENJA
– Prvi korak u pomoći psu koji se boji vatrometa jest stvaranje sigurnog i udobnog okruženja. Odaberite prostor u kojem se vaš ljubimac osjeća zaštićeno – po mogućnosti sobu s malo prozora, odakle ne može lako pobjeći niti se ozlijediti. Učinite taj kutak što ugodnijim uz njegove omiljene igračke, mekane deke, a možete se poslužiti i nekim vaš odjevnim predmetom koji će pružiti osjećaj bliskosti. Ova sigurna zona postat će utočište vašem psu tijekom stresnih trenutaka. Razmislite i o puštanju umirujuće glazbe ili bijelog šuma kako biste prigušili buku vatrometa i dodatno ga opustili.
PROTUUVJETOVANJE I DESENZITIZACIJA
– Ove metode temelje se na postupnom izlaganju psa poticaju koji izaziva strah, s ciljem zamjene straha smirenijom i pozitivnijom reakcijom. Započnite puštanjem zvuka vatrometa na vrlo niskoj jačini u poznatom i sigurnom okruženju. Istovremeno, zabavite psa igračkom ili ga nagradite poslasticom kako biste stvorili ugodnu asocijaciju na taj zvuk. Postupno povećavajte glasnoću, pritom održavajući njegovu pažnju na igrački ili poslasticama. Ako pas u bilo kojem trenutku pokaže znakove straha, smanjite jačinu zvuka na razinu pri kojoj je bio opušten i nastavite proces polako i strpljivo.
PRIMJENA PROIZVODA ZA SMIRENJE
– Danas je na tržištu dostupna široka ponuda preparata za smirenje kao npr. ogrlice i difuzori sa sintetičkim feromonima, biljni preparati na bazi valerijane, kamilice, L-teanina, L-triptofana ili CBD ulje koji pomažu u smanjenju anksioznosti. Od pomoći mogu biti i umirujuće jakne, tzv. thundershirt, koje primjenjuju stalni, nježni pritisak na tijelo psa i pružaju umirujući osjećaj, slično kao kod povijanja bebe. Važno je naglasiti da ove preparate počnete koristiti dovoljno rano prije razdoblja kada je najviše vatrometa i buke.
VETERINARSKA TERAPIJA
– Za pse s teškim fobijama treba se konzultirati s veterinarom koji može pružiti smjernice i razviti personalizirani plan liječenja koji može uključivati tehnike modifikacije ponašanja, lijekove ili kombinaciju oba. Lijekove nemojte nikako davati na vlastitu ruku, već samo kada i ako ih veterinar propiše vašem ljubimcu. Svakako se pobrinite da u nadolazećem razdoblju svoje ljubimce držite na povodcu, šetajte ih u što mirnije doba dana kada je najmanje buke i u dijelovima grada gdje ste na adekvatnoj udaljenosti od buke. Za svaku nedoumicu obratite se svom veterinaru, ali zapamtite da je strah od vatrometa ozbiljan problem koji zahtjeva posebnu pažnju i strpljenje, a prevencija, desenzibilizacija i adekvatna terapija mogu značajno smanjiti stres kod pasa. Nijedan pas ne mora patiti od straha i anksioznosti. (foto – Karmen Janko-Aničić)