
Kuglanje nudi jedinstvenu kombinaciju opuštanja i nadmetanja. S jedne strane, to je aktivnost u kojoj se možete opustiti s prijateljima, popiti piće i uživati u neobaveznom druženju. S druge strane, kuglanje je sport u kojem se možete nadmetati s drugima, poboljšavati svoje vještine i težiti savršenom rezultatu. Upravo ta dualnost čini ga privlačnim mnogim ljudima, nudeći i priliku za opuštanje i uzbuđenje sportskog nadmetanja u istom okruženju.
Osoba koje se često spominje s poštovanjem i divljenjem kada je kuglanje u pitanje je Nataša Ravnić. Kao višestruka osvajačica velikih svjetskih odličja, pokazala je kako izniman talent, predanost i fokus u sportu čine razliku. Njene pobjede nisu samo osobni uspjesi, već i ponos za državu i inspiracija mladim kuglačima. Uz blistavu igračku karijeru, Nataša se posvetila prenošenju svog znanja i iskustva na nove generacije, te uvijek s jednakim žarom i stručnošću, usmjerava talentirane sportaše prema ostvarenju njihovih snova, gradeći budućnost kuglanja temeljem bogatog nasljeđa koje je sama stvorila.
Kako je njen život oduvijek povezan s kuglanjem, te kako joj ovaj sport predstavlja kontinuiranu mogućnost za rast, otkrila nam je Nataša u jednoj kratkoj i zanimljivoj interakciji.
ROĐENA ZA KUGLANJE
– Kuglam cijeli život, otkako znam za sebe, jer su mi se roditelji oboje kuglali. Valjda sam i nastala na kuglani. Kod kuglanja najviše volim to što koncentracija, samokontrola i samopouzdanje jačaju svakim hicem, barem kod mene. Među svojim dosadašnjim uspjesima mogu reći da su tu 3 zlata ekipno na svjetskim prvenstvima, pa još i 2 srebra, bronca, itd. Tu je zlato na pojedinačnom svjetskom kupu, srebro i bronca na pojedinačnom svjetskom prvenstvu, mnogobrojna zlata na europskim kupovima s klubom, zlato na državnom pojedinačnom prvenstvu te osmjesi, zadovoljstvo, pozitivne promjene u ponašanju djece i medalje djece koju treniram.
VJEŠTINE POTREBNE ZA KUGLANJE
– Puno je vještina potrebno za vrhunsko kuglanje. Tu su fizičke vještine kao što koordinacija, motorika, ravnoteža, snaga i izdržljivost, te psihičke vještine u što se ubraja koncentracija, samokontrola, samopouzdanje, priprema, volja i izdržljivost u mentalnom smislu. Prosječan broj igrača u kuglačkoj ligi ovisi od lige do lige. Naša najviša liga ima 10 klubova, a svaki klub ima 10 do najviše 15 registriranih igračica. Rekla bih da osobno znam puno o kuglanju, možda nešto više od većine kuglača, no još uvijek osjećam da imam prostora za učenje i koristim svaku priliku da nešto dodatno naučim, kako u kuglanju, tako i u životu općenito. Na moje kuglanje utječe svašta nešto, kao i svima u životu, no unatoč životnim izazovima činjenica je da kao sportaš amater već dugi niz godina održavam igru na vrhunskoj razini. Naglasak je na sportaš amater, jer za razliku od nekih drugih sportova u kojim sportaši mogu živjeti od svog sporta, ja moram uz troje djece i raditi. A radim 4 različita posla u 4 različite djelatnosti. Uz dobru volju, puno kombiniranja i dobru organizaciju, sve se može! Frustraciju zbog loše igre više ne osjećam jer već duže vrijeme uvijek igram na način da dam sve od sebe. Kako sam svjesna da najbolje od mene nije i ne može uvijek rezultatski biti isto, nekako je ipak puno lakše u glavi. Kada ne postavljaš očekivanja, nego igraš hitac po hitac strpljivo, rezultat zapravo dolazi kao posljedica takve, skoncentrirane i strpljive igre. Svakako bih naglasila kako sam jako zadovoljna što toliko dugo “trajem” na samom vrhu svjetskog kuglanja, a paralelno s tim vodim kompleksan privatan obiteljski i poduzetnički život.
SAVJET
– Novom “bacaču” kugle najprije bih savjetovala da kuglu ne baci, nego nek ju spusti i gura, gura, gura do besvjesti horizontalno po podlozi na način da guranje rukom nadopuni tako da tijelo bude to koje će zapravo završiti proces izguravanja kugle kroz sredinu daske položnice.